
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.15 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tray |
| Depth | 33.02 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.03 mm |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Up |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Cores per Jack | 12 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| USOC Codes | RJ45 |
Stock: 3058
Distributors
pcbx
Unit Price$4.59922
Ext.Price$4.59922
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.59922 | $4.59922 |
| 10 | $3.90808 | $39.08080 |
| 25 | $3.66282 | $91.57050 |
| 50 | $3.48799 | $174.39950 |
| 100 | $3.32144 | $332.14400 |
| 300 | $3.13302 | $939.90600 |
| 500 | $2.95529 | $1477.64500 |
| 1000 | $2.78762 | $2787.62000 |
